Zpět

Doména HEP - základní informace

Doména Windows je logický soubor objektů zabezpečení, které jsou uloženy v centrální databázi na řadiči domény. Tato databáze (Active Directory) obsahuje uživatelské účty a informace o dalších členech domény. Každý uživatel získá v doméně vlastní účet. Tomuto účtu je pak umožněn přístup ke zdrojům v rámci domény. Active Directory je windowsová obdoba LDAPu, který sekce využívá pro linuxové služby.

Centrální úložiště účtů a údajů o uživatelích umožnuje snadné přidávání dalších služeb, ke kterým má pak uživatel přístup pomocí jediného účtu a hesla. Služby které jsou v doméně dostupné nyní jsou:

Doménu budou využívat všechny další nové služby založené na Windows, jako je například zavedení možnosti jednoduchého zálohování klientských PC, nebo distribuce software. Zavádění dalších služeb se bude odvíjet od požadavků uživatelů a možností oddělení.

Získání účtu

Účty do Active Directory se klonují automatizovaně z LDAPu sekce. Hesla se z LDAPu nepřenáší. Pro záskání účtu v doméně HEP je třeba mít účet v LDAPu sekce a osobně navštívit jednoho ze správců účtu. Správce vám přenese údaje z LDAPu a předá vám vygenerované heslo pro první přihlášení. Toto heslo si ihned změnte pomocí jednoho z postupů uvedených na stránce Změna hesla.

Dotazy a problémy prosím směrujte na mne.

Správci účtů:

Lukáš Fiala, 2013